Argan Yağı Hakkında Genel Bilgiler

Argan Yağındaki Faydalı Bileşenler

Argan yağı temel yağ asitleri, E vitamini, steroller, polifenoller, ferülik asit, karotenoidler ve skualen içerir. Zengin bir antioksidan kaynağıdır.

Temel yağ asitleri hücre zarlarının yapı parçaları olup, sağlıklı cilt ve erken yaşlanmanın düzenlenmesi için gereklidir. Ayrıca, antioksidan özelliklere ve cildin nem kaybını önleyen geçirgen olmayan ince bir film formuna sahiptir. Argan yağı içerisinde bulunan Omega 3, Omega 6 ve Omega 9'dan oluşan omega yağ asitlerinin yetersizliklerinde insanlarda ciltte kuruma ve bazı deri hastalıkları görülebilmektedir.

E vitamini (tokoferol) vücuttaki temel yağ asitleri ve A vitamini seviyelerini koruyan güçlü bir antioksidandır ve serbest radikal temizleyicidir.

Steroller (fitosteroller) deri metabolizmasını düzenleme ve cildin yaşlanmasını geciktirme özelliğine sahiptir. Cilt tarafından hızla emilirler.

Polifenollerin antioksidan, anti-alerjik ve anti-yaşlılık özelliklerine sahip olduğu bilinmektedir. Polifenol Argan yağını güçlü bir anti-oksidan yaptığı gibi raf ömrünü de uzatır.

Ferulik asit fenolik bir bileşiktir. Bu antioksidan ultraviyole ışınların yol açtığı zararı önlemeye yardımcı olur. Ferulik asit sıklıkla anti-yaşlanma takviyelerine bir bileşen olarak ilave edilir.

Karotenoidler gözleri ve cildi UV radyasyondan ve serbest radikal hasardan koruyan, bağışıklık sistemimizin korunmasına yardımcı olan, cilt sağlığını destekleyen bitkisel kökenli yağda çözünen bir pigment türüdür.

Skualen yağda çözünebilen, kendisini hücre zarlarına bağlayabilme gibi benzersiz bir yeteneğe sahip olan, besin açısından zengin bir antioksidan yağdır. Hücre büyümesi ve gelişmesinde yer alır. Diğer birçok yağa kıyasla deriye hızlı nüfuz eder.