Argan Yağı Hakkında Genel Bilgiler

Argan Yağı

Argan Yağı (Argania Spinosa Kernel Oil) Argan ağacının meyvelerinin çekirdeği içerisindeki tanelerden elde edilir. Berrak ve parlak sarı renktedir. 

 

İçerisinde bulunan Omega yağ asitleri ve diğer temel yağ asitleri, E vitamini,  steroller, polifenoller, ferülik asit, karotenoidler ve skualen gibi faydalı bileşenler nedeniyle Argan yağı asırlardan beri Faslı kadınlar tarafından yüz, vücut ve saç için bir bakım ürünü, bir güzellik iksiri olarak kullanılmaktadır. Ancak Argan yağının bu mucizevi özelliklerinin Avrupa, Amerika ve diğer ülkeler tarafından keşfi ise son yirmi yılda olmuştur. Bugün ise kozmetik sektörünün vaz geçilmezi haline gelmiştir. 

 

Argan yağı bir güzellik bakım ürünü olarak kulanıldığı gibi gıda olarak da tüketilmektedir. 100 kg taze Argan meyvesinden yaklaşık 3 kg Argan yağı üretilmektedir. Yıllık toplam üretim miktarı 2.500 ton civarındadır. Bu da içindeki faydalı bileşenlerin yanı sıra Argan yağını kıymetli yapan diğer önemli bir unsurdur.

 

Arga yağı üretiminde kullanılan meyveler ağaç dallarındaki sürgünlere zarar vermemek amacıyla elle koparılarak toplanmak yerine dalda olgunlaşıp yere düşmesi beklenir ve yere düşen olgun meyveler kabukları ile birlikte kurutulduktan sonra uygun şartlarda stoklanır.

 

Argan meyvesinin çekirdeği fındık kabuğuna kıyasla altı kat daha sert ve daha kalın bir kabuğa sahiptir. Bu özelliği ile adeta içerisindeki tanelerde yer alan değerli yağ asitlerini, vitaminleri ve mineralleri uzun süre bozulmadan muhafaza edebilen bir zırh gibidir.

 

Üretim aşamasında önce çekirdekler dış kabuklarından ayrılır. Daha sonra çekirdekler taşla kırılarak içindeki taneler çıkarılır. Ayıklanan taneler soğuk pres makinalarında sıkılarak yağı çıkarılır. Elde edilen yağ tanklarda dinlendirildikten sonra filtre edilir. Argan yağı içerisindeki faydalı bileşenleri korumak açısından bir kez filtre edilmesinde fayda vardır.

 

Argan yağı üretiminde kullanılan meyvelerin toplaması ve kurutulması, dış kabuğunun ayıklanması ve çekirdeğin kırılarak özünün çıkarılması işlemleri genellikle Argan ağacının bulunduğu yörelerde yaşayan kadınlar tarafından elle yapılır.

 

Bu amaçla kurulan yüzlerce kooperatifte çalışan kadınlar için bu iş önemli bir gelir kaynağıdır. Kadınlara emeklerinin karşılığı olan adil ücret ise iş bitiminde günlük olarak nakit ödenir.Kooperatifler kadınlar için iş sağlamanın ötesinde, okuma-yazma kursları ve mesleki eğitim dahil çeşitli eğitim-öğretim kursları düzenlemektedirler.

 

Bu yöntemle çalışan kooperatifler ve firmalara talepleri üzerine ECOCERT tarafından “Fair Trade” sertifikası düzenlenmektedir.

 

ARGANERA soğuk preslenmiş, bir kez filtre edilmiş, katkısız, doğal ve organik Argan yağıdır.Fransa ve Türkiye'deki laboratuvarlarca düzenlenen analiz raporlarını ve organik ürün sertifikasını "Sertifikalar" sayfasında görebilirsiniz. Hava ile teması önleyerek oksidatif bozulmayı, bakteri ve küf üremesini önlemek amacıyla en sağlıklı ambalaj şekli olan cam şişe ve sprey pompa kullanılmıştır.